Aberlour

Webová stránka značky: Aberlour

Whisky Aberlour nese svoje jméno podle místa kde palírna leží. V překladu z gálštiny totiž znamená "ústí bublajícího potoka", toho potoka co stéká ze strání okolo palírny, aby se ve stejnojmené vesnici vlil do řeky Spey. Toho samého potoka, který je vyobrazen na etiketách zdejší wisky. Vesnice Aberlour leží v hrabství Banffshire, v samém srdci Speyside a právě místo soutoku je vyhledávané místo k osídlení už od doby kamenné. Věřilo se, že místo kde se potkávají dvě řeky je místem tajemným a voda zde má léčivé účinky. Prvními lidmi, kteří místní vodu zřejmě používali k destilaci alkoholu pro své elixíry a léčivé lektvary byli keltští kněží, tzv. druidové. Ti zde při svých modlitbách často slýchávali nevysvětlitelné zvuky připomínající šepot předků. Tajemné šeptání je nabádalo k výstavbě svatině na blízkém Fairy Hill, kousek za dnešní palírnou. Magičtější místo pro výstavbu palírny si pozdější zakladatel asi těžko mohl vybrat.

                        Legend_Main_Content

Později, v 6. století byla dnešní vesnice Aberlour oslavována pro jinou zbožnost. Historické prameny tvrdí, že prince jménem Drostán připlul se svými následovníky do skotských Highlands na misii, při které šířili mezi Kelty Křesťanství. Stal se z něj respektovaný kazatel, který byl za své zásluhy později prohlášen za svatého. Asi se už nikdy nedozvíme, kde přesně leželo Drostánské biskupství, ale zbytky poskládaných žulových kvádrů nalezených ve středu vesnice Aberlour značí, že někde v těchto místech byla zřejmě svatá studna a biskupství leželo poblíž. Ať už leželo ale kdekoliv, jisté je, že celý příběh osídlení tohoto místa se točí kolem vody, kolem křišťálové vody stékající skrz masiv z růžové žuly dolů do údolí. A právě díky této vodě jsou single malty z Aberlour tolik unikátní.

Přeneseme se v čase do 19. století, do časů kde nalézáme Jamese Fleminga, syna místního farmáře a dodavatele obilí do místních palíren. Steně jako keltští kněží před stovami let, zaslechl i on ve stejných místech tajemné hlasy. Jemu ale hlasy našeptali něco zcela jiného. Přesvědčily ho, aby si šel za svým dávným snem. Za snem přeměnit zdejší unikátní vodu na tu nejlepší speysideskou single malt whisky. A tak James Fleming v roce 1879 nechal vystavět palírnu, která oproti očekávání nebyla poháněna parostrojem tak jak bylo tehdy zvykem. Jako pohon zde totiž sloužilo velké vodní kolo využívající síly zdejšího potoka.

Spíše než velkohubé chlubení se se svou novou single malt whisky, James zůstal věrný rodinnému mottu. "Nech za sebe mluvit činy", tak zní motto rodu již od dob Roberta The Bruce. V tomto případě byl čin pití whisky a kvalita a chuť whisky z Aberlour tak hovořila sama a za vše. Výroba whisky ale nezůstal osamoceným činem, kterým se James Fleming zapsal do místní historie. Jamesovi bylo jasné, že za úspěchem své whisky stojí jednak kvalitní zdroj vody, ale také řemeslné umění jeho zaměstnanců. Proto, jak nebylo na tuto dobu zcela obvyklé, dbal o jejich spokojenost a zasadil se  o mnoho staveb v regionu, které zlepšily tehdejší život na skotském venkově. Jeho podobizna není známa, jediné co po něm zbylo je jeho podpis, který dodnes zdobí každou lahev whisky Aberlour.

                         Výsledek obrázku pro aberlour distillery 

Přestože stopy Jamese Fleminga jsou patrné v celém městečku Aberlour, palírna dnes patří do koncernu  Pernod Ricard. Roční produkce činí okolo 35 000 hl. Současnou kolekci tvoří 12 Years Old, 15 Years Old, 16 Years Old a 18 Years Old single malty zrajicí ve dvou typech sudů, v klasickém sudu po bourbonu a v sudu po sherry, V Aberlour tento zrajiící proces nazývají Double Cask Matured. Kolekci dále doplňuje ještě 12 Years Old zrající kompletně v pečlivě vybraných sherry sudech. Posledním zástupcem rodiny je pak Aberlour A'Bunadh stáčený o sudové síle a vyráběný klasickým řemeslným postupem. Jeho jméno v překladu z gálštiny taky znamená "originál". Získat drobnou představu o tom jak to v destilerii Aberlour vypadá můžete na videu níže. Nejlepším způsobem jak proniknout do tajů tohoto mystického místa a zdejší unikátní single malt whisky je pak samotná návštěva palírny. No a pokud se Vám do Skotska nechce, nevadí. Zde máte možnost si trochu toho skotského Aberlour užít v pohodlí svého domova.

3 položek celkem
skotska single malt whisky aberlour 12 yo giftbox
Akce
1 150 Kč
1 049 Kč

Jemná a sladká single malt whisky z Aberlour zrající ve dvou typech sudů plných 12 let.

ABL12YO
skotska single malt whisky aberlour 16 yo giftbox
Akce
1 807 Kč
1 599 Kč

Whisky Aberlour 16 Years Old zrající v sudech po bourbonu a sherry. Elegantní a hojně oceňovaný...

ABL16YO
whisky aberlour abunadh espirits.cz
1 950 Kč

A´Bunadh v galštině znamená originální. Single malt z Aberlour stáčený do lahví přímo ze sudu a...

ABLA

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem