Balblair 1999

3 572 Kč 2 990 Kč
2 dny

Ročníkový single malt z Balblair zrající v sudech po bourbonu a sherry. Nástupce velmi úspěšného a hojně oceňovaného ročníku 1997.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Palírna Balblair, založená Johnem Rossem v roce 1790 na východě skotských Highlands, je druhá nejstarší palírna ve Skotsku. V roce 1871 prošel areál celkovou rekonstrukcí a tak nejstarší dodnes dochované budovy pocházejí právě z tohoto období. Dnes je Balblair v majetku společnosti Inver House, která ji v roce 1996 zařadila do svého portfolia. Od té doby se píše novodobá a úspěšná historie palírny. Whisky zde produkovaná se opět prodává jako single malt a od roku 2007 jako tzv. vintage (ročníková) whisky. Ne vždy se Balblair ale dařilo. Potkal ji stejný osud jako mnoho dalších palíren. Často měnila majitele a načas byla i zavřena. Whisky zde produkovaná byla používaná spíše do blendů a v jednu dobu byla hlavní součástí Ballantines. Nepřízeň osudu se naštěstí po převzetí Inver Housem změnila a dnes je Balblair jednou z nejoceňovanějších skotských palíren.

Styl whisky z Balblair je lehký a slabě rašelinový díky vodě, která se do palírny dostává přes borové lesy Ben Deargu a suchá rašelinová pole.
Ročníkové whisky Balblair jsou velmi populární pro komplexitu své chuti.  Při destilaci se na začátku zachycují silné výpary, které dávají ročníkovým single maltům základní charakteristickou chuť meruňek, pomerančů, koření,  květin a zelených jablek. Těžké a olejnaté výpary na konci destilace dodávají nádech kůže, ořechů a celkově jej zakončují ve výsledný prvotřídní zážitek.

Balblair 1999 nahradil úspěšný a hojně oceňovaný ročník 1997. Zraje jak v amerických sudech po bourbonu tak i ve španělských sudech po sherry. Na espirits.cz je k dostání v prémiovém otevíracím dárkovém balení.

Barva Balblairu 1999 je měděná s bronzovými odlesky. Díky zvoleným sudům je aroma opět typické pro Balblair s tóny medu, zelených jablek, vánočního koláče s trochou koření, vanilky a citrusů. Chuť je pak bohatá a sladká s kořeněných charakterem a s tóny vanilky, kůže a medu. Závěr je pak dlouhý a hřejivý.

Stejně jako jeho předchůdce je i tento single malt držitelem mnoha ocenění. Mezi ty nedávné patří bezesporu Double Gold z San Francisco World Spirits Competition z roku 2015.

                          OP_ISC_SILVER_2016_100_X_100_award     glengoyne 121       tal107        tsl182        bronze sch

Doplňkové parametry

Kategorie: Whisky a whiskey
Objem alkoholu: 46%
Oblast: Highlands
Obsah láhve: 0,7 l
Palírna: Balblair
Rok destilace: 1999
Vlastník: Inver House
Země původu: Skotsko

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: