The Macallan AMBER 0,7 l

1 392 Kč –4 %
skotska single malt whisky the Macallan amber giftbox
1 392 Kč –4 % 1 330 Kč
Momentálně nedostupné

Druhý zástupce nové produktové řady Macallan 1824 Series, ve které označení udává barva destilátu místo stáří.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Palírna Macallan byla založena v roce 1824. Její kanceláře a návštěvnické centrum se nachází uprostřed rozlehlého parku v zámečku Easter Elchie. Samotná palírna pak leží v těsné blízkosti tohoto malebného parku. V roce 1892 koupil palírnu Roderick Kemp, který se kvůli tomu vzdal svých podílů ve věhlasné destilerii Talisker. Pro maximalizaci odbytu byl mezi lety 1965 a 1975 zvýšen počet kotlů ze šesti na 21. Čtrnáct z nich jsou navíc nejmenší kotle ze všech palíren ve Speyside. Díky většímu kontaktu výparů s mědí je tak nově vypálený destilát mnohem bohatší. Za zmínku stojí, že Macallan používá pouze 16% destilátu z jedné várky. Prostě a jednoduše do svých sudů dává jen to nejlepší, co ze svých kotlů získá.

To, co však dělá Macallan tak typickým, jsou jeho sudy, které si nechávávají vyrábět ve španělském Jerezu. Ještě než jsou ale do palírny dodány,
zraje v nich prémiové sherry Gonzales Byass. Macallan dále používá i americké sudy po sherry a bourbonu. Díky tomuto výrobnímu procesu je whisky z Macallan velice komplexní, plná a obsahuje pro whisky ze Speyside tolik typický květinový nádech. Ze sudů dále pochází i barva destilátu. Macallan nikdy svojí whisky nepřibarvuje. První single malt uvedl na trh tehdejší šéf firmy a přímý potomek Kempových Allan Shiach v 80. letech 20. století. Ihned si díky tomu získal slávu a firmě zajistil úspěch obřích rozměrů. I přes svoji mimořádnou pozici na trhu nebylo možné pro rodinu Shiachů firmu dále úspěšně rozvíjet, aniž by se absence velkého kapitálu neprojevila na konkurenceschopnosti. V roce 1996 ji tak prodali a dnes je palírna v majetku společnosti The Edrington Group.

The Macallan Amber je zástupce relativně nové kolekce 1824 Series, odkazující na rok založení palírny. Je to kolekce ve které se na etiketě neuvádí stáří destilátu. Místo stáří se tak soustředí na samotnou barvu, která svým odstínem vyjadřuje délku zrání. Čím tmavší barva je, tím déle strávil destilát v sudech.  Barva je jako u všech whisky z Macallanu přírodní a získávána pouze ze sudů.

The Macallan Amber má jak již samotný název říká jantarovou barvu. Aroma je lehké a jemné s květinovými, citrusovými tóny. Po chvilce se o slovo přihlásí vanilka a čerstvě posekané obilí, aby nadvládu nad čichovým věmem převzaly tóny hrozinek, skořice, kandovaných jablek a karamelek. v chuti pak hraje hlavní roli zelené jablko, citróny a skořice. Vše doplňuje tón zázvoru a dubu. Chuť je překvapivě bohatá a hutná. Záběr je pak jemně ovocný a suchý s tóny dubu.

Amber je druhý v hierarchii 1824 Series. O své kvalitě hravě přesvědčí i ziskem bronzové medaile na IWSC 2013. Single malty z Macallanu tolik vyhledávané a ceněné znalci a sběrateli. V jednu dobu byla značka The Macallan dokonce na prvním místě tzv. whisky indexu měřícího průměrný roční cenový nárust whisky jako investice.


 

Doplňkové parametry

Kategorie: Whisky a whiskey
Kolekce: The 1824 series
Objem alkoholu: 40%
Oblast: Speyside
Obsah láhve: 0,7 l
Palírna: The Macallan
Typ sudu: Dozrává v dubových sudech po španělském sherry
Země původu: Skotsko

1824 Collection

Ochutnávka s Candice Baker

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
4x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole: