Talisker Port Ruighe 45,8%

1 664 Kč
skotska single malt whisky talisker porth ruighe giftbox
1 664 Kč 1 390 Kč
2 dny
Položka byla vyprodána…

Talisker, který po klasickém zráním v sudech po bourbonu dozrává v sudech po portském víně.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bratři MacAskillové dorazili na ostrov Skye v roce 1825, aby si zde splnili svůj sen a založili palírnu. To se jim podařilo o pět let později, kdy si ve vesničce Carbost na západě ostrova přímo na malebném břehu Loch Harport pronajali pozemek s farmou. Jednalo se o tzv. Talisker House vlastněný rodinou MacLeodů, která jim jej pronajala za roční poplatek 23 Liber a deset galonů jejich nejlepší whisky. Whisky z Taliskeru je středně kouřová, neboť slad se zde odjakživa suší nad hořící rašelinou. Výsledný kouřový charakter dokresluje voda získávaná z jednadvaceti podzemních pramenů z nedalekého Jestřábího kopce (Cnoc nan Speirag), která je bohatě nasycená rašelinou. Dodnes tak obyvatelé ostrova rádi říkají, že celé kouzlo jejich domoviny se vléhá do lahví single maltů z Taliskeru. Až do roku 1928 se destilovalo třikrát což vysvětluje neobvyklý počet 5 destilačních kotlů. Postupně se ale přešlo ke klasické dvojnásobné destilaci. V roce 1960 zachvátil palírnu požár a zničil veškeré destilační zařízení. Naštěstí se vše do dvou let podařilo opravit a od roku 1962 se mohlo opět ve výrobě pokračovat. Dnes je Talisker jedinou fungující palírnou na ostrově Skye, je v majetku společnosti Diageo a a patří do kolekce classic malts.

Na začátku roku 2013, krátce po uvedení na trh Taliskeru Storm, se představil i Talisker Port Ruighe. Své jméno nese na počest obchodníků průkopníků s  portským vínem, kteří jej do Skotska po rozbouřených vodách atlantiku dopravovali. Vyslovuje se Portree a je to Galský název
pro největší město na ostrově, které bylo toho času přeplněným obchodním přístavem.

Svojí unikátnost získává tím, že po prvním zrání v sudech z amerického a evropského dubu dozrává v sudech po portském víně. Tím se klasický mořský styl Taliskeru snoubí se sladkými ovocnými tóny ve velice harmonický single malt.

Je podobný Taliskeru Storm a nese typické prvky produkce této ostrovní palírny. Je však hustší a má olejnatější chuť s tóny dřevitého kouře. Zároveň mu sudy po portském dodaly nasládlost spolu s švestkovými a čokoládovými tóny. Aroma je klasicky slané po mořské vodě, postupně se měnící na tóny pomeranče, olejových pastelů, s nepatrným nádechem bílé čokolády. Chuť je sladká a ovocná.

Velmi elegantní Talisker, který stojí za vyzkoušení. Jako většina single maltů z Taliskeru se i Port Ruighe může pochlubit sbírkou medailí z prestižních soutěží.

                                                                                     g4         tal105

Doplňkové parametry

Kategorie: Whisky a whiskey
Balení: Dárkový box, papírový kartonek
Objem alkoholu: 45,8%
Oblast: Highlands / Skye
Obsah láhve: 0,7 l
Palírna: Talisker
Země původu: Skotsko
Položka byla vyprodána…

Talisker Skye

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
2x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole: