Dalmore 12 Years Old

1 720 Kč
Na dotaz
Položka byla vyprodána…

Bohatý single malt dozrávající v 30letých sudech po sherry Gonzales Byass Matusalem Oloroso.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Palírna Dalmore byla založena Alexanderem Mathesonem v roce 1839 ve skotském městě Alness, které leží 20 mil severně od Inverness. Důvodem pro zvolení právě Alness byla Alexandrova touha po těch nejkvalitnějších přírodních zdrojích, aby díky nim mohl vyrobit tu nejlepší whisky. Po 28 letech Alexander palírnu prodal bratrům Mackenzieovým. Legenda praví, že v roce 1263 jejich předek Colin Mackenzie zachráil skotského krále Alexandra III. před útočícím jelenem. Odměnou mu byly pozemky a právo používat královského jelena dvanácteráka ve svém rodinném erbu. Od té doby, co bratři palírnu koupili, je na každé lahvi jelen, symbol Mackenziů, vyobrazen.

Dalmore se od ostatních palíren odlišuje zejména různými velikostmi destilačních kotlů, což je umožňuje při destilaci různě kombinovat a dosahnout tak destilátu se silnějším a komplexnějším charakterem. Dalším unikátním znakem Dalmore je používání sudů po sherry Gonzalez Byass, které smí používat pouze tato palírna. 

Dalmore 12 Years Old je ve světě známa jako whisky, která svým charakterem převyšuje svůj věk. V dávných dobách, když ji vyráběl Andrew Mackenzie, bylo normou, že whisky zrály po dobu ne delší než 6 let. Andrew tuto dobu zdvojnásobil a výsledky se dostavily prakticky okamžitě. Dodnes je 12letá Dalmore single malt převyšující ostatní malty ve své kategorii. 

Devět let zraje v amerických sudech po bourbonu. Násedně se rozdělí na dvě poloviny. Jedna půlka dozrává ve stejných sudech a druhá se přemístí na další 3 roky do 30letých sudů po sherry Gonzales Byass Matusalem Oloroso. Na konci se opět spojí dohromady, aby utvořily tento výjimečný single malt.

Barva je tmavě jantarová. Aroma je čokoládové s tóny citrusů a aromatického koření. Na patře hrají prim tóny citrusů, sherry a vanilky. Závěr je dlouhý s tóny pražené kávy a čokolády.

Celkově je Dalmore 12 Years Old komplexní a na svůj věk bohatá whisky, která potěší každého milovníka tohoto lahodného skotského nápoje. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Whisky a whiskey
Balení: dárkové balení, papírový kartonek
Objem alkoholu: 40%
Oblast: Highlands
Obsah láhve: 0,7 l
Stáří: 12 let
Vlastník: Whyte and Mackay Ltd.
Výrobce: Dalmore
Země původu: Skotsko
Položka byla vyprodána…

Dalmore

Jak si vychutnat whisky