Ardbeg

Webová stránka značky: Ardbeg

 Ardbeg logo - espirits.czOficiální historie whisky Ardbeg se začala psát roku 1815, kdy tato destilérie vznikla na místě dřívější ilegální palírny v zátoce na jihu Ostrova Islay. Tehdejší pašeráci si brzy uvědomili potenciál a jedinečnost zdejšího prostředí a whisky se zde začala vyrábět legálně. Dva roky po založení přešla palírna do vlastnictví rodiny McDougall, která ji vlastnila až do roku 1977, kdy ji prodala firmě Hiram Walker.  Následující léta nebyla pro Ardbeg zrovna šťastná. Už čtyři roky po převzetí byla palírna kvůli opakovaným finančním obtížím zavřena a její kotle zůstaly studené až do roku 1989, kdy ji koupila společnost Allied, která po dalších 7 let opět vyráběla whisky. Bohužel ustoupili od vlastní sladovny, která byla tolik typická svou absencí ventilátorů, což výrazně přispívalo k získání silně rašelinné chuti. 

Ardbeg distillery - espirits.cz

Novodobá historie Ardbeg se pak datuje od roku 1997, kdy palírnu koupila další věhlasná palírna Glenmorangie. Prokázala tehdy velkou prozíravost, když na místo toho, aby Ardbeg pohltila, rozhodla se navázat na tradici a vyrábět tuto whisky dále pod původním názvem a v původním stylu. Zdejší výrazně rašelinná, ale zároveň vyvážená whisky tak v posledních letech sbírá jedno ocenění za druhým. Od roku 2005 patří společně se svým vlastníkem Glenmorangie do celosvětového luxusního konglomerátu LVMH.

Díky Glenmorangie zažila destilérka Ardbeg opravdové znovuzrození. Značka jako taková sílila a pomalu se stávala věhlasnou a vyhledávanou. Single malty zdejší produkce nejenže získávaly prestižní ceny ve světových soutěžích, ale i jejich cena na aukcích raketově rostla. Dodnes jsou již ukončené řady Ardbegu, jejichž seznam najdete zde, vyhledávanými artikly eletronických aukčních domů a po nových limitovaných edicích se vždy jen zapráší. Celý unikátní proces vzniku Arbegských single maltů je popsán zde.

Core range, neboli hlavní kolekci, tvoří Ardbeg 10 Years Old, Ardbeg Uigeadail a Ardbeg Corryvreckan. Desetiletý Ardbeg je na Espirits k dostání taky ve dvou dárkových provedeních. Řada Quadrant je dodávaná v masivní plechové dóze s dvěma originálními skleničkami. Ardbeg Exploration Pack, jak již samotný název napovídá, je "průzkumnické" balení, kde v dárkové kazetě naleznete kromě desetiletého Ardbegu i jeho dva starší brášky v miniaturách. 

 

ardberg_range

Cena

2092490
12092490
5 položek celkem
wisky ardbeg wee beastie
1 230 Kč
ADGWB
whisky ardbeg an oa espirits.cz
1 495 Kč
ADGAO
skotska single malt whisky ardbeg uigedail giftbox
2 090 Kč
ADGUL07
skotska single malt whisky ardbeg corryvreckan giftbox
2 490 Kč
ADGCN

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem