Ardbeg

Webová stránka značky: Ardbeg

 Ardbeg logo - espirits.czOficiální historie whisky Ardbeg se začala psát roku 1815, kdy tato destilérie vznikla na místě dřívější ilegální palírny v zátoce na jihu Ostrova Islay. Tehdejší pašeráci si brzy uvědomili potenciál a jedinečnost zdejšího prostředí a whisky se zde začala vyrábět legálně. Dva roky po založení přešla palírna do vlastnictví rodiny McDougall, která ji vlastnila až do roku 1977, kdy ji prodala firmě Hiram Walker.  Následující léta nebyla pro Ardbeg zrovna šťastná. Už čtyři roky po převzetí byla palírna kvůli opakovaným finančním obtížím zavřena a její kotle zůstaly studené až do roku 1989, kdy ji koupila společnost Allied, která po dalších 7 let opět vyráběla whisky. Bohužel ustoupili od vlastní sladovny, která byla tolik typická svou absencí ventilátorů, což výrazně přispívalo k získání silně rašelinné chuti. 

Ardbeg distillery - espirits.cz

Novodobá historie Ardbeg se pak datuje od roku 1997, kdy palírnu koupila další věhlasná palírna Glenmorangie. Prokázala tehdy velkou prozíravost, když na místo toho, aby Ardbeg pohltila, rozhodla se navázat na tradici a vyrábět tuto whisky dále pod původním názvem a v původním stylu. Zdejší výrazně rašelinná, ale zároveň vyvážená whisky tak v posledních letech sbírá jedno ocenění za druhým. Od roku 2005 patří společně se svým vlastníkem Glenmorangie do celosvětového luxusního konglomerátu LVMH.

Díky Glenmorangie zažila destilérka Ardbeg opravdové znovuzrození. Značka jako taková sílila a pomalu se stávala věhlasnou a vyhledávanou. Single malty zdejší produkce nejenže získávaly prestižní ceny ve světových soutěžích, ale i jejich cena na aukcích raketově rostla. Dodnes jsou již ukončené řady Ardbegu, jejichž seznam najdete zde, vyhledávanými artikly eletronických aukčních domů a po nových limitovaných edicích se vždy jen zapráší. Celý unikátní proces vzniku Arbegských single maltů je popsán zde.

Core range, neboli hlavní kolekci, tvoří Ardbeg 10 Years Old, Ardbeg Uigeadail a Ardbeg Corryvreckan. Desetiletý Ardbeg je na Espirits k dostání taky ve dvou dárkových provedeních. Řada Quadrant je dodávaná v masivní plechové dóze s dvěma originálními skleničkami. Ardbeg Exploration Pack, jak již samotný název napovídá, je "průzkumnické" balení, kde v dárkové kazetě naleznete kromě desetiletého Ardbegu i jeho dva starší brášky v miniaturách. 

 

ardberg_range

6 položek celkem
skotska single malt whisky ardbeg 10 yo giftbox
Tip
1 118 Kč

Ardbeg 10 Years Old je komplexní whisky známá po celém světě zejména pro svůj výrazný rašelinný a...

ADG10YO07
whisky ardbeg quadrant espirits.cz
Akce
1 470 Kč
1 349 Kč

Ardbeg 10 YO v limitovaném vánočním balení

ADG10YO46
whisky ardbeg an oa espirits.cz
1 395 Kč

Poprvé za 10 let se Ardbeg rozhodl rozšířit svou populární hlavni řadu single malt whisky tzv....

ADGAO
skotska single malt whisky ardbeg exploration pack miniatures
Akce
1 499 Kč

Originální Ardbeg spolu s dvěmi ochutnávkami Ardbegu Uigeadail a Corryvreckan.

ADGEP
skotska single malt whisky ardbeg uigedail giftbox
Akce
1 751 Kč
1 720 Kč

Pro její neuvěřitelnou komplexitu Jim Murray ve své Whisky Bibli 2009 označil tuto whisky jako...

ADGUL07
skotska single malt whisky ardbeg corryvreckan giftbox
Akce
2 080 Kč
1 899 Kč

Nejvyšší řada z běžné produkce Ardbegu. Naprosto výjimečná single malt whisky z ostrova Islay.

ADGCN

Stránka 1 z 1 - 6 položek celkem