Armagnac

Armagnac (Armaňak) je vinný destilát, který vzniká destilací zkvašené hroznové šťávy. Je to přímý příbuzný Koňaku, jen s tím rozdílem, že Armaňak se destiluje pouze jednou, tzv. postupnou destilační metodou. Díky této metodě je zachováno velké množství aromatických a chuťových látek, které tvoří smyslné srdce každého Armaňaku. 

#ShowMore#

Dle dostupných historických záznamů lze s jistotou říct, že Armaňak je nejstarší francouzskou vinnou pálenkou. Mnohdy se i spekuluje o tom, že primát nejstaršího vinného destilátu drží i celosvětově. Původ Armaňaku je, jak samotný název napovídá, v Armagnacu na úpatí Pyrenejí v regionu Gaskoňsko v jihozápadní Francii. Už staří Gaskoňci před 15. stoletím tuto brandy znali a s rozvojem obchodu se Armaňak začal šířit nejprve do celé Francie, aby záhy jeho jemné aroma a obdivuhodnou chuť poznal celý svět. Pět faktorů, které tvoří jedinečnost této brandy jsou bezesporu podnebí, půda, odrůdy vinné révy, destilační proces a zrání. Díky své jedinečnosti si Armaňak vyžádal i svůj vlastní zákon, který přesně specifikuje, kdy může brandy nést toto označení. Stalo se tak 25. května 1909, kdy bylo uzákoněno, že brandy může být označena jako Armaňak, je-li vyrobena ve třech oblastech Gaskoňska. Těmito třemi oblastmi jsou Bas Armagnac, Tenareze a Haut Armagnac. V roce 1936 pak byla pro tyto tři regiony potvrzena Appelation d'Origine (AOC). Kontrolu kvality a dodržování ostatních předpisů při výrobě Armaňaku spravuje instituce BNIA. Armagnac je jedním ze tří francouzských brandy, které mají vlastní AOC. Těmi dalšími jsou Cognac a Calvados. 

Mezi věhlasné výrobce Armaňaku bez pochyby patří společnost Janneaukterá vyrábí prvotřídní Armaňak již od roku 1851. Základní řadu tvoří Janneau VSOP, lahodný blend jehož nejstarší složky zrály v sudech i 20 let. Výjimečně jemný armaňak pak nese označení Janneau Napoleon. Nejstarší a zároveň vlajkovou lodí Maison Janneau je bezesporu Janneau XO, jehož podstatná část zraje až 30 let. 

Potěšte sebe nebo své blízké značkovým Armaňakem a vychutnejte si společně brandy s úchvatnou a dlouhou historií, která psala nejen francouzské dějiny prémiových destilátů. 

armagnac1_espirits.cz

2 položek celkem

Cena

8901300
18901300

Značky

Položek k zobrazení: 2
janneauu xo
1 300 Kč
JNUXO