Whisky a whiskey

Určitě pro vás nebude překvapením, že nejvíce zastoupená je u nás skotská whisky (scotch), převážně pak skotská single malt whisky. Bráno však čistě podle prodejů, prim hraje skotská blended whisky. Najdete u nás samozřejmě i tradičního rivala - irskou whiskey, která je destilovaná rovnou třikrát a dle znalců je jemnější než její skotský konkurent. Skotská whisky a irská whiskey zraje v dubových sudech, ve kterých dříve zrála španělská sherry, francouzské dezertní víno a nejčastěji pak americký bourbon.

#ShowMore#

Slovo whisky pochází z irské gaelštiny a znamená "voda života". Whisky se dělí podle regionu a způsobu výroby. Obecně platí, že whisky je alkoholický nápoj vznikající z minimálně dvakrát destilovaného obilného kvasu následně zrajícího v dubových sudech po dobu nejméně tří let. Druh obilnin, doba zrání, použité sudy a právě regionální příslušnost je to, co od sebe odlišuje jednotlivé whisky.

Bourbon je dalším oblíbeným druhem whisky. Pro splnění klasifikace "bourbon", obilný destilát musí obsahovat minimálně 51% kukuřice a zrát musí v nových dubových sudech tzv. virgin oak cask. Tyto sudy potom putují do Skotska a slouží k zrání skotské whisky, a to i několikrát. Zvláštním druhem bourbonu je pak Tennesse whiskey, která je ještě filtrována přes dřevěné uhlí. Díky tomuto výrobnímu kroku nemusí nést označení bourbon, ale může používat slovo whiskey. Světovou jedničkou v kategorii Tennessy whiskey je pak Jack Daniel's

Stále populárnější světovou whisky je pak whisky z Japonska. Ta v současné době trhá cenové rekordy a její dostupnost se stále zmenšuje. Není ale tajemstvím, že inspiraci si japonští mistři přivezli ze Skotska. Mnozí odborníci tvrdí, že díky své pečlivosti a zručnosti dovedli skotský národní poklad k dokonalosti. 

Existují i další země produkující kvalitní obilné destiláty (Kanada, Indie apod.) V ESPIRITS ale dáváme přednost těmto pěti hlavním druhům. Sami si v našem obchodě můžete vybrat, která whisky je vašemu srdci nejbližší a pokud si nebudete vědět rady, rádi vám pomůžeme.

Věčná otázka pak zní, jaké jsou správné skleničky na whisky? I když se o tom stále vedou spory, asi největší shoda panuje u sklenic Glencairn. V našich dárkových baleních najdete i další typy originálních sklenic tak, jak je vybraly samotné palírny.

Ať už budete pít whisky jakkoliv, na ESPIRITS máte k dispozici velký výběr a nejlepší na tom všem je, že vybranou whisky máte do druhého dne na stole. 

91 položek celkem

Cena

799800
1799800

Značky

Edice

Oblast

Stáří

Položek k zobrazení: 91
skotska single malt whisky ancnoc 18 yo giftbox
3 890 Kč
ANC18
whisky ancnoc 2001
2 399 Kč
ACN2001
whisky ardbeg an oa espirits.cz
1 495 Kč
ADGAO
skotska single malt whisky ardbeg corryvreckan giftbox
2 490 Kč
ADGCN
skotska single malt whisky ardbeg uigedail giftbox
2 090 Kč
ADGUL07
wisky ardbeg wee beastie
1 230 Kč
ADGWB
irska irish whiskey bushmills 10 yo giftbox
848 Kč
BSML10
irska irish whiskey bushmills 21 yo giftbox
5 490 Kč
BSML21
irska irish whiskey bushmills black bush bottle
655 Kč
BSMLBB
whiskey bushmills orginal 0,7l bottle
569 Kč
BSMLO
irska irish whiskey bushmills original 1 bottle
650 Kč
BSMLO1
irska irish whiskey connemara peated giftbox
749 Kč
CNMR
skotska single malt whisky craggqnmore 12 yo giftbox
1 190 Kč
CRGM12
whisky glengoyne 10yo espirits.cz
1 299 Kč
GNG1007
skotska single malt whisky glenkinchie 12 yo giftbox
1 130 Kč
GKE12
whisky glenlivet 12yo espiritscz GLLT12YO
whisky glenlivet 18 YO
2 050 Kč
GLLT1807
whisky glenmorangie bacalta private edition espirits.cz GNMB
whisky glenmorangie nectar dor GNMNDNG
skotska single malt whisky glenmorangie pack
2 100 Kč
GNMP
whisky Glenmorangie Quinta ruban 14 YO espirits.cz GNMQR14
whisky glenmorangie spios private edition
2 479 Kč
GNMSP
whisky glenmorangie tarlogan
1 680 Kč
GNMTN
whisky glenmorangie tusail private edition espirits.cz
2 950 Kč
GNMT
whisky glenmorangie x espiritscz
990 Kč
GNMX
whisky_chivas_regal_12_2_glasses CHVRG12YOG
Nahoru
Další produkty