Whisky a whiskey

Určitě pro vás nebude překvapením, že nejvíce zastoupená je u nás skotská whisky (scotch), převážně pak skotská single malt whisky. Bráno však čistě podle prodejů, prim hraje skotská blended whisky. Najdete u nás samozřejmě i tradičního rivala - irskou whiskey, která je destilovaná rovnou třikrát a dle znalců je jemnější než její skotský konkurent. Skotská whisky a irská whiskey zraje v dubových sudech, ve kterých dříve zrála španělská sherry, francouzské dezertní víno a nejčastěji pak americký bourbon.

#ShowMore#

Slovo whisky pochází z irské gaelštiny a znamená "voda života". Whisky se dělí podle regionu a způsobu výroby. Obecně platí, že whisky je alkoholický nápoj vznikající z minimálně dvakrát destilovaného obilného kvasu následně zrajícího v dubových sudech po dobu nejméně tří let. Druh obilnin, doba zrání, použité sudy a právě regionální příslušnost je to, co od sebe odlišuje jednotlivé whisky.

Bourbon je dalším oblíbeným druhem whisky. Pro splnění klasifikace "bourbon", obilný destilát musí obsahovat minimálně 51% kukuřice a zrát musí v nových dubových sudech tzv. virgin oak cask. Tyto sudy potom putují do Skotska a slouží k zrání skotské whisky, a to i několikrát. Zvláštním druhem bourbonu je pak Tennesse whiskey, která je ještě filtrována přes dřevěné uhlí. Díky tomuto výrobnímu kroku nemusí nést označení bourbon, ale může používat slovo whiskey. Světovou jedničkou v kategorii Tennessy whiskey je pak Jack Daniel's

Stále populárnější světovou whisky je pak whisky z Japonska. Ta v současné době trhá cenové rekordy a její dostupnost se stále zmenšuje. Není ale tajemstvím, že inspiraci si japonští mistři přivezli ze Skotska. Mnozí odborníci tvrdí, že díky své pečlivosti a zručnosti dovedli skotský národní poklad k dokonalosti. 

Existují i další země produkující kvalitní obilné destiláty (Kanada, Indie apod.) V ESPIRITS ale dáváme přednost těmto pěti hlavním druhům. Sami si v našem obchodě můžete vybrat, která whisky je vašemu srdci nejbližší a pokud si nebudete vědět rady, rádi vám pomůžeme.

Věčná otázka pak zní, jaké jsou správné skleničky na whisky? I když se o tom stále vedou spory, asi největší shoda panuje u sklenic Glencairn. V našich dárkových baleních najdete i další typy originálních sklenic tak, jak je vybraly samotné palírny.

Ať už budete pít whisky jakkoliv, na ESPIRITS máte k dispozici velký výběr a nejlepší na tom všem je, že vybranou whisky máte do druhého dne na stole. 

91 položek celkem

Cena

799800
1799800

Značky

Edice

Oblast

Stáří

Položek k zobrazení: 91
skotska single malt whisky ancnoc 18 yo giftbox
3 890 Kč
ANC18
whisky ancnoc 2001
2 399 Kč
ACN2001
whisky ardbeg an oa espirits.cz
1 495 Kč
ADGAO
skotska single malt whisky ardbeg corryvreckan giftbox
2 490 Kč
ADGCN
skotska single malt whisky ardbeg uigedail giftbox
2 090 Kč
ADGUL07
wisky ardbeg wee beastie
1 230 Kč
ADGWB
irska irish whiskey bushmills 21 yo giftbox
5 490 Kč
BSML21
irska irish whiskey bushmills black bush bottle
655 Kč
BSMLBB
whiskey bushmills orginal 0,7l bottle
569 Kč
BSMLO
irska irish whiskey bushmills original 1 bottle
650 Kč
BSMLO1
whisky glenlivet 12yo espiritscz GLLT12YO
whisky glenlivet 18 YO GLLT1807
whisky glenmorangie bacalta private edition espirits.cz GNMB
whisky glenmorangie nectar dor GNMNDNG
whisky Glenmorangie Quinta ruban 14 YO espirits.cz GNMQR14
whisky glenmorangie spios private edition
2 479 Kč
GNMSP
whisky glenmorangie tarlogan
1 680 Kč
GNMTN
whisky glenmorangie tusail private edition espirits.cz GNMT
whisky glenmorangie x espiritscz
990 Kč
GNMX
Nahoru
Další produkty