Zajímavosti o rumu II.

 

  • Britští námořníci dostávali od svého zaměstnavatele pravidelný příděl rumu. Oproti pivu se nekazil a pomáhal jim v boji s kurdějemi. Věřte nebo ne, ale tato praxe vydržela až do roku 1970!

  • Melasa je v podstatě vedlejším produktem při zpracování cukrové třtiny na cukr, ale zároveň i základem pro výrobu rumu. Vzdejme čest otrokům na třtinových plantážích, kteří to evidentně pochopili a naučili se do té doby odpadní produkt zpracovávat na rum.

  • Dnešní popularita whisky v Americe ve velké míře vděčí omezením na dovoz cukru, které ovlivnilo i produkci rumu.

  • Míchání finálního blendu u Bacardi má na starosti 7 tzv. Master Blenders. Nejenže pro ochranu svých vjemů musí dodržovat přísnou životosprávu, ale nesmí se ani zdržovat na jednom místě, aby se předešlo např. živelnému neštěstí a ztrátě know-how společnosti.

  • V různých dobách a různých částech světa sloužil rum při nedostatku mincí i jako platidlo. V Austrálii se přítrž této praxi snažil učinit i guvernér William Bligh. Je-li vám jeho jméno něčím povědomé, vězte, že se jedná o bývalého kapitána lodi jménem Bounty. Evidentně se nepopulárních kroků nebál celý život.

  • Ostatky admirála Nelsona, který byl zabit v bitvě u Trafalgaru, byly údajně zpět do Anglie převezeny v sudu s rumem. Ta méně ověřená část příběhu říká, že sud byl po cestě navrtán a konzervační látka se použila k “léčbě kurdějí…”

 

rum2

Zajímavosti o rum I. část

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení