Old Pulteney

 

Palírna Old Pulteney v městečku Wick je jednou z nejseverněji postavených palíren ve Skotsku. Je to velmi drsný a větrný kus země skotské vysočiny jejíž pobřeží a blízký přístav omývají vlny severního moře.

Toto extrémní prostředí a unikátní kotle dali vzniknout charakteristické chuti plné síly a zároveň jemnosti moře. Old Pulteney je ztělesnění historie, lidí a místa: Je to ryzí přímořská sigle malt.

Historie palírny:

V roce 1826, v časech kdy malebné skotské městečko Wick zažívalo obrovský rozmach rybářství (převážně sledi), založil James Henderson palírnu, kterou nazval The Old Pulteney. Dodnes je to jedna z nejseverněji položených palíren na skotské pevnině.

V časech kdy silnice do města měly být teprve vybudovány, bylo možné palírnu zásobovat ječmenem a odvážet sudy s whisky pouze po moři. Wick se stal známým pro své sudy stříbra (sledi) a sudy zlata (whisky), které opustily přístav v obrovském množství.

 

Palírna má velmi poutavou historii. Destilační kotle (stills) jsou tvarem do dnešního dne unikátní a popírají všechny zaběhlé zvyklosti. Tak např. wash still (první kotel v destilačním procesu, pro vypálení kvasu) fascinuje návštěvníky pro svoji absenci horního krytu. Legenda tvrdí, že když kotel do palírny přivezli byl moc dlouhý a tak se ředitel palírny rozhodl kotel na konci o trochu zkrátit. Tato historka zapříčinila že dnešní tvar všech Old Pulteney lahví svým krkem připomínají tento legendární kotel.

Od dob svého vzniku palírna prošla rukama mnoha majitelů a v době skotské prohibice byla dokonce na čas zavřena. Naštěstí , když byl tento nesmyslný prohibiční zákon v roce 1947 konečně zrušen, byla zde produkce whisky opět obnovena. Palírna ještě několikrát změnila majitele, než ji do svého portfolia v roce 1995 zařadila společnost Inver House Distillers, která ji vlastní dodnes. Přes všechny tyto veletoče si palírna udržela velmi vysokou kvalitu své whisky. Tradiční řemeslnická zručnost a větrem byčované místo stále přispívají k produkci vyjímečné Old Pulteney Single Malt Scotch Whisky, která je ve světě oceňovaná pro svoji nezaměnitelnost, což dokazuje  řada medailí, které Old Pulteney získává.

3 položek celkem
skotska single malt whisky old pulteney 12 yo giftbox
1 090 Kč

Dvanáctiletá Old Pulteney z nejseverněji položené palírny na skotské pevnině je držitelem mnoha...

OP1207
whisky old pulteney navigator espirits cz
1 450 Kč

Single malt z nejsevernější palírny pevninské Highlands Old Pulteney.

OPN
skotska single malt whisky old pulteney 17 yo giftbox
2 799 Kč

Old Pulteney 17 Years Old zraje v amerických sudech po bourbonu a španělských sudech po sherry....

OP1707

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem