GIN STAR OF BOMBAY

Fanoušci ginu mohou jásat, protože jsme právě naskladnili nový a opravdu unikátní Star of Bombay. Kdo se ve světě London Dry Ginu trochu vyzná, tak si ho hned správně spojí s oblíbeným Bombay Sapphire, který je stálicí našeho obchodu. Bombajská hvězda je ale kousek, který posunul laťku anglických ginů zase o něco výš.

K samotnému názvu se pojí příběh, který sahá až do první poloviny 20. století. V této době byly v Hollywoodu oblíbené tiché filmy, díky kterým se proslavila jedna z prvních obrovských hvězd Mary Pickford. Spolu s jejím druhým manželem Douglasem Fairbanksem se stali světově proslulým párem, který milovali snad všichni. Tento úspěch manželům samozřejmě zajistil nevídané peníze, za které si mohli pořídit prakticky cokoli. 

V době největší slávy jednoho z nejvlivnějších párů planety se na Srí Lance našel safír, který měl neskutečných 182 karátů. Známý byl jako Star of Bombay, tedy Bombajská hvězda. Drahokam koupil americký klenotník, který ho zafasoval do platinového prstýnku. Na jakém prstě skončil? To už je vám asi jasné. Douglas doopravdy tento překrásný šperk koupil své ženě, která ho nosila celý svůj život. Před svou smrtí se ho rozhodla prodat Smithsonovu ústavu (výzkumná a muzejní instituce) a peníze z tohoto prodeje přesměrovala rovnou do své nadace, která dodnes přispívá na školné tisícům dětí. 

Star of Bombay corundum sapphire - Smithsonian Museum of N… | Flickr

Jméno má tento londýnský gin opravdu krásné, ale v čem je vlastně výjimečný jeho obsah? Největší rozdíl od ostatních londýnských specialit je rozhodně ve vůni. Aroma Star of Bombay je opravdu výrazné a neuvěřitelně pestré. V ginu se ukrývají:

 1. mandle,
 2. semena ibiškovce - někdy se díky chuti využívají jako náhražka kávy,
 3. andělika neboli děhel - pikantní, mírně nahořklá chuť,
 4. bergamot - kříženec pomeranče a citronu, 
 5. cassia, někdy přezdívaná jako čínská skořice - připomíná skořici s hřebíčkem, 
 6. koriandr,
 7. kubéba - připomíná spojení pepře a nového koření, 
 8. aframon rajské zrno - peprná chuť s náznaky citrusů, 
 9. plod jalovce - lehce nasládlá, pikantní a hořká chuť,
 10. citron,
 11. lékořice, 
 12. kořen kosatce - trpká, pikantní a velice aromatická chuť.

Oproti svému staršímu sourozenci (Bombay Sapphire) má v sobě o dvě bylinky navíc a je destilován mnohem pomaleji. Všechny bylinky mají tak delší dobu na to se pořádně "vymacerovat" a jde proto o znatelně výraznější gin. Je také lahvován o síle 47,5 % alkoholu, což mu dává větší intenzitu. Star of Bombay má ve výsledku senzačně svěží, kořeněnou a hodně pikantní chuť. 

GIN STAR OF BOMBAY NAJDETE ZDE